Donanım

Raspberry Pi 4 HDMI’ı, Kendi Wi-Fi Sinyallerini Kesiyor

Tanınan eserlere güncelleme yapmak kulağa nispeten şık gelse de hâlihazırda var olan esere daha büyük, düzgün ya da süratli modüller eklemek öngörülmemiş meselelerin oluşmasına sebep olabilir.

Örneğin hâlihazırda var olan otomobil platformuna daha güçlü bir motor yerleştirmek, beşerler artan tork sebebiyle oluşan dertlerden şikâyet etmeye başlayıncaya kadar nispeten düzgün çalışıyor üzere gelebilir. Yerkürede birçok kullanıcısı olan Raspberry Pi’da da buna misal bir durum meydana geldi. Pi 4’teki “güncellenmiş motor”, birtakım durumlarda Wi-Fi’ın çalışmasını durdurmasına sebep oldu.

Wi-Fi’ın çalışmaması sorunu

Enrico Zini, bu sorunu fark etti ve Wi-Fi’ın kopmasına sebep olan şeyi yine oluşturmaya çalıştı. Zini, çeşitli Pi 4 gövdelerini, güç asıllarını, işletim sistemi sürümlerini test ettikten sonra sorunun ekran çözünürlüğünde olduğunu fark etti.

2560 x 1440 çözünürlük ayarlarında HDMI tasarrufu, Wi-Fi’ın kopmasına sebep oluyor. Bu mini bilgisayarların tek seferde yaptığı yüksek çözünürlük, Wi-Fi ve daha birçok şeyin yonga seti tarafından kaldırılamamış olabileceği akla geliyor. Fakat asıl sebep, yalın bir sistem menşesi probleminden çok daha farklı

Mike Walters, bu sıkıntıyla ilgili bugün yaptığı bir Twitter paylaşımında, bir radyo frekansı sıkıntısını keşfetti. Görünüşe nazaran Raspberry Pi 4, 2560 x 1440 ekran çözünürlüğünde radyo frekansı paraziti yayıyor ve bu da Wi-Fi bir numara kanal menziline denk geliyor. Yani Raspberry Pi 4’ün kendisi Wi-Fi sinyal bozucu olarak çalışmaya başlıyor.

Bu keşif şimdi yeni gerçekleştirildi. Raspberry Pi Foundation (Raspberry Pi Vakfı), bu cürmün düzeltilmesi için şimdi çalışmalara dahi başlayamamış olabilir. Binaenaleyh siz de bir Raspberry Pi 4 kullanıcısıysanız, en azından görünür bir müddetliğine düşük ekran çözünürlüklerini tercih ederek bu dertten kaçınabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün