Kapat
Reklam Alanı
Yaşam 13 0

RTÜK, Televizyon İzleme Sürelerini Açıkladı

Bir devirlerin en tanınan kitle muhabere araçlarından bir tanesi olan televizyonlar, artık eskisi kadar tanınan değil. Bunun nedeni ise televizyonların konumunu akıllı telefonların, tabletlerin ve dizüstü bilgisayarların almış olması. Tüketiciler, artık neredeyse tüm işlerini bu tip cihazlar üzerinden halledebiliyorlar ve bu da televizyona olan ilgiyi azaltıyor.

Ayrıyeten televizyon serileri de artık eskisi kadar tanınan değil. Bunun nedeni ise hayatımıza giren çevrimiçi seri ve sinema platformları. Başta Netflix olmak üzere bu stil platformların oluşturdukları içerikler, tüketiciler tarafından daha büyük bir ilgi görüyor ve hal bu türlü olunca da televizyonlar bile Netflix'ten seri, sinema yahut belgesel izlemek için kullanılıyor. Esasen pek çok elektronik üreticisi de yeni televizyon modellerine, Netflix pratiğini dahil ediyor.

Artık ise Radyo Televizyon Üst Şurası (RTÜK), televizyon izleme orantısıyla ilgili detaylı araştırmasını yayınladı. Yayınlanan araştırma, 2006 ile 2018 yılları arasındaki televizyon izleme alışkanlığının nasıl değiştiğini ortaya koyuyor. RTÜK'ün yaptığı araştırma, Türkiye'nin her geçen gün biraz daha televizyondan uzaklaştığını gözler önüne seriyor.

RTÜK tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına bakıldığında, Türkiye'nin 2006 yılında günlük 308 dakika televizyon izlediği görülebiliyor. 2009 yılına geldiğimizde ise bu vade, 263 dakikaya geriliyor. RTÜK'ün araştırması Türkiye'nin, 2012 yılında günlük 234 dakika ve 2018 yılında ise günlük 214 dakika televizyon izlendiğini ortaya koyuyor. Türkiye artık, günlük olarak neredeyse 1.5 saat daha az televizyon izliyor.

RTÜK'ün araştırması, Türkiye'nin hangi çeşit televizyon programlarına daha büyük ilgi gösterdiğini de açığa çıkartıyor. Araştırmaya nazaran Türkiye, en çok haber programlarını takip ediyor. Haberlerin ardındansa kestirim edilebileceği üzere seriler izleniyor. Bayanlar daha çok haber ve serilere ilgi gösterirken, erkekler ise spor programları ve açık oturumları takip ediyor.

Türkiye'nin genç nesli ise televizyonu neredeyse hayatından çıkarma noktasına gelmiş durumda. Gençler televizyonlarda yayınlanan programları izleyecek olsalar bile bunu akıllı telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden yapıyorlar. Televizyona çok da gereksinim duymuyorlar. Başkaca araştırma, eğitim seviyesi yükseldikçe televizyona olan ilginin azaldığını ve yaş ilerledikçe kişilerin, daha çok televizyon izlediğini gösteriyor.

RTÜK'ün geniş kapsamlı araştırması, Türkiye'nin televizyona olan ilgisinin her geçen yıl biraz daha azaldığını ortaya koyuyor. Vesair teknolojik eserlerin televizyonların yanını alıp almayacağı ise şimdi ön görülemiyor. Lakin gidişat bu tarafta devam ettikçe, televizyonun 1930'lu yıllardan beri olan popülaritesi sona yaklaşacak üzere görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir