Kapat
Reklam Alanı
Sinema 7 0

Rusya, Yarın Bütün Ülkenin İnternetini Kesecek

Siber güvenlik, günümüzün en değerli bahislerinden bir tanesi. Insanlar, kurumlar ve velev devletler, siber güvenliklerini bir biçimde sağlamak durumundalar zira artık savaşlar, alanlardan çok teknolojik olarak gerçekleştiriliyor. Bunun da doğal bir sonucu olarak devletlerin, kendilerine yönelik yapılacak siber akınlardan korunmak için kimi özel güvenlik sistemleri oluşturması yahut mevcut sistemlerini geliştirmesi gerekiyor.

Yarın Rusya, siber taarruzlarla ilgili bir test yapacak. Bu test kapsamında devletin siber savaş savunma sistemleri test edilecek. Bu testler sırasında ise Rusya'nın küresel internet ağı büsbütün kesilecek ve memleket, yalnızca Rusya içerisindeki internet ağı olan “‘RuNet”i kullanabilecek. Yani yarın Ruslar, yalnızca devlet tarafından oluşturulan ve tasarrufuna müsaade verilen izole bir internete erişim sağlayabilecekler.

Rus hükümeti, yarın yapılacak olan testlerin potansiyel siber ataklara yönelik bir savunma teşebbüsü olacağını söylüyor lakin birtakım kesitler, testin çok da bu emelle yapılmadığını düşünüyorlar. Rusya'nın bir kısmı, yarınki internet kesintisinin hükümetin Rusya'yı dış yerküreden izole etme planının bir kesimi olacağına inanıyorlar. Durum bu türlü ise bile devlet yetkililerinin bu durumu duyurmayacağı su götürmez bir gerçek.

Ayrıyeten yarın yapılacak olan internet kesintisi, başta ABD olmak üzere sair memleketlerin de dikkatini çekmiş durumda. ABD'li ağ eksperleri, Rus idaresinin bilhassa de Arap Baharı olarak isimlendirilen siyasi hadiselerden beri çevre medyanın sahip olduğu gücün farkında olduğunu ve bu yüzden de vatandaşlarını daha sıkı denetim etmek istediği için bu türlü bir teşebbüste bulunduğunu söylüyorlar.

Rus yetkili ve bilirkişilere nazaran ise bu test, memleketin garba olan bağımlılığından kurtulması için bir fırsat olarak görülüyor. Şayet RuNet sistemi başarılı bir halde çalışırsa bu durum Rusya için devrim niteliğinde olacak ve devlet, kendi internet ağını kullanabilir hale gelmiş olacak. Rusya, şayet yarınki testlerde istediği başarıyı elde edebilirse RuNet'i daha etkin olarak kullanabilir. 

Rusya'daki internet kesintisinin başlangıç saati ve kesintinin ne kadar süreceği ile ilgili rastgele bir açıklama yapılmadı. Ama Rus yetkililer, internet kesintilerinin hem bölgesel hem de tüm ülkeyi kapsayacak formda farklı farklı etaplarda yapılacağını açıklamış durumdalar. Bu durum galiba en çok da Counter Strike: Küresel Offensive oyuncularını sevindirecekmiş üzere görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir