Reklam Alanı
Teknoloji Haberleri 51 0

SpaceX, Musk’un Starlink internet hizmeti için ilk uyduları açacak

CAPE CANAVERAL, Fla. (Reuters) – Elon Musk’un SpaceX’i, roket şirketinin gezegenlerarası hedeflerini finanse etmek için uzaydan gelen ışınlanmış İnternet servisini satma planının bir parçası olan Çarşamba günü 60 küçük uyduyu düşük Dünya yörüngesine sokacaktı.

Tesla Inc’in milyarder girişimci ve icra kurulu başkanı Florida’da saat 10: 30’da Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundan başlatılmadan önce Starlink uydu tabanlı internet işleriyle ilgili kısa bir süre önce gazetecilere verildi.

İlk 60 Starlink uydusu, bir SpaceX Falcon 9 roketinin üstüne istiflenir. Musk, dünyanın her yerinden yüksek hızlı interneti mümkün kılmak için 2024 en kısa sürede uzaya 12.000 uydu göndermeyi planlıyor.

Bu tür hizmetler, SpaceX’in özel olarak elde ettiği parayı elde etmenin anahtarıdır ve Musk’un daha büyük bir hayalini kurup müşterileri aya uçurabilecek ve sonunda Mars’ı kolonileştirmeye çalışabilecekleri bir roket geliştirmeyi hayal eder.

Fakat katı bir rekabetle karşı karşıya. Şubat ayında, Airbus SE ve ortağı OneWeb tarafından oluşturulan uydular, benzer bir plandaki ilk adım olan Fransız Guyanası’ndan patladı ve uzak ve kırsal alanlarda milyonlarca insana uzaydan yüksek hızlı internet erişimi sağladı.

Şirketler LeoSat Enterprises ve Kanada’nın Telesat’ı, dünyaya yörüngeye yaklaşan geleneksel uydulara, yüzlerce hatta binlerce küçük uyduya sahip, hatta lazer teknolojisinde ve bilgisayar yongalarında meydana gelen radikal bir kayma ile yüzlerce hatta binlerce küçük uyduya sahip veri ağları oluşturmak için çalışıyor.

Musk başka zorluklarla karşı karşıya kaldı. Reuters’in bildirdiğine göre, Kasım ayında Starlink uydularının geliştirilmesinin hızını bozan girişimci, Seattle’ın Washington eyaletinin Redmond kentindeki bir kampüsteki programın üst düzey yönetim ekibine en az yedi kişiyi ateşledi. İş, personeli işe almak ve tutmak için zorlandı.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir