Sosyal Medya

The Young Turks Sunucusuna İlginç Suçlama

ABD'de, Türkler tarafından kurulmuş ve tanınan hale gelmeyi başaran bir oluşum bulunuyor. “The Young Turks” olarak isimlendirilen bu oluşum, yıllar evvel radyo yayınlarıyla başladığı hayatına şu sıralar çevre medya platformları üzerinden de devam ediyor. The Young Turks ekibinin bir kesimi olan “Hasan Piker” ise şu sıralar ilginç bir suçlamayla karşı zıdda. Ama görünen o ki internet kullanıcıları, ortalığı boşu boşuna ayağa kaldırmış durumdalar.

Hasan Piker, The Young Turks ekibinin bir kesimi olmasına karşın ferdî olarak Twitch ve YouTube üzere platformlarda da ziyadesiyle aktif ve önemli bir takipçi kitlesi var. Fakat Piker, şu sıralar bir medya editörünü “istismar” etmekle suçlanıyor. Bir editör, Piker'in kendisini tam devirli olarak işe aldığını, kendisine birkaç görüntü düzenlemesi yaptırdığını ve bu düzenlemelerin 7-8 adedini de YouTube'da paylaştığını söylüyor. Ama editör, epey yaptığı işe karşın Piker'den ödeme alamamış.

Editör, yaşadığı süreci yerkürenin en tanınan forum sitelerinden bir tanesi olan “Reddit” üzerinden paylaştı. Editörün yazdıkları, Piker'a karşı adeta nefret kusuyordu. Hazırlanan uzun metnin tamamını okuyan herkes, editörün haklı olduğunu düşünüyor, Hasan Piker'e karşı tutum alıyordu. Hadisenin Reddit'te 15 binden çokça etkileşim almasıyla birlikte Piker, bir açıklama yapmak durumunda kaldı.

The Young Turks üyesinin yaptığı açıklamalardan sonra ise beşerler, Piker'e verdikleri reaksiyon nedeniyle üzgün olduklarını söylediler. Zira bu suçlamaların aslı astarı yoktu. Zira ikili arasında yaşanan muhabere eksikliği, hadisenin tam olarak kavranamamasına neden olmuş, hal bu türlü olunca da beklentiler değişmişti.

Hususa ait açıklamalarda bulunan Hasan Piker, laf konusu editör üzere pek çok kişinin kendisine editlenmiş içerik yolladığını, kendisinin de bu içerikleri incelediği ve beğendiklerini yayınladığını söyledi. Gelgelelim Piker, kendisine içerik gönderen editörlere para vereceğini argüman etmiyor, karşı tarafın istemesi halinde ödeme yapabileceğini söylüyordu. Laf konusu editörün bu türlü bir teklifi olmadığı için de Piker, rastgele bir ödeme yapmamıştı.

Hadiseler bununla da hudutlu değil. Kelam konusu editör ile Piker, tam devirli editörlük işiyle ilgili hiçbir konuşma yapmamışlardı. Lakin editör video düzenlemelerini yaptıkça, Piker de bunları beğenip yayınlıyordu. Aslında bir taraf para alacağını sanıyor, öbür taraf ise bu editörün kendisine hayran olduğunu düşünüp, bu yüzden de içerik düzenlemesi yaptığını düşünüyordu.

Piker, hikayenin ortaya çıkmasının akabinde editöre ulaşıp dilerse medyalarını YouTube kanalından kaldırabileceğini söylemiş. The Young Turks üyesinin açıklamalarına nazaran editör, Piker'in bu teklifini de kabul etmemiş. Lakin ikili, yaşanan hikayeyle ilgili rastgele bir orta yol bulamamışlar. Hal bu türlü olunca da ortalık düzgünden güzele karışmış. 

Aslına bakacak olursak Piker'in şu an için ödeme yapma üzere bir lüksü de bulunmuyor. Zira Piker'in YouTube kanalı zati şu an için çok da bir para kazanmıyor. Velev Piker'in YouTube kanalı, son 28 günde yalnızca 58 dolar (yaklaşık 350 TL) kazandırmış. Yani Piker, YouTube'dan kazandığı parayı medya editörlerine dağıtmak istese bile, ortada dağıtabileceği manalı bir ölçü bile kelam konusu değil.

Yaşanan bu hikaye, ABD'nin bir vadedir gündemini oluşturuyor. Görünen o ki ufak bir yanlış anlaşılma, her iki tarafı da önemli manada etkilemiş durumda. Lakin neyse ki yaşanan bu problemler, en azından Hasan Piker tarafından tahlile ulaştırıldı. Kelam konusu editör ise yaşanan bu vakayla ilgili rastgele bir açıklama yapmadı.

The Young Turks, Türkiye'de çok bilinmese de ABD'nin değerli oluşumlarından bir tanesi. Zira bu oluşum, günlük siyasal vukuatları değendiriyor ve hadiselere eleştirel bir bakışla yaklaşıyorlar. ABD'liler de The Young Turks'un yaptıklarını beğeniyor, severek takip ediyorlar. Şayet The Young Turks ile ilgili daha detaylı haber sahibi olmak isterseniz, sizi burada bulunan haberimize bekliyoruz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün