Sosyal Medya

TikTok, Uygur Türkleriyle İlgili Videoyu Sansürledi

Son devrin tanınan çevre medya pratiği TikTok’ta görüntü paylaşan milyonlarca beşerden biri olan Feroza Aziz, Çin’in Uygur Türklerini Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki kamplarda tuttuğunu söylediği medyanın akabinde sansüre uğradı.

17 yaşındaki Afgan asıllı bir Amerikalı olan genç kız, kelam konusu görüntüde Çin’de gerçekleşen hikayeleri, Nazilerin 2. Yerküre Savaşı’nda Yahudilere yaptığı soykırıma benzetiyor. 

Aziz’in paylaştığı medyanın kısa vadede değerli oranda etkileşim alması, TikTok’u harekete geçirdi. Amerikalı yayıncının yeni bir içerik koymasını engelleyen Çinli şirket, bununla da yetinmeyip kelam konusu görüntünün Çin’de Douyin ismiyle bilinen tatbikinden kaldırdı.

Bir TikTok sözcüsü, hususa ait BBC’ye verdiği demeçte, TikTok’taki içerik siyasetinin siyasi hassasiyetler gözetilerek yönetilmediğini söyledi; lakin gerek Aziz’in paylaşım yapmasının engellenmesi gerekse medyanın Çin’de gösterilmemesi, aslında TikTok’taki içeriklerin tam da siyasi hassasiyetlere yönetildiğini kanıtlıyor.

ByteDance çatısı altında faaliyet gösteren pratik, Aziz’in eski hesaplarından birinin terörizimle bağlantılı kimi paylaşımlar nedeniyle kaldırıldığı malumatını de paylaştı. Amerikalı yayıncıya ilişkin yeni hesabın ve görüntülerin bu durumdan etkilendiğini belirten TikTok sözcüsü, Aziz’in paylaştığı içeriklerin etkileşim almaya devam ettiğini aktardı. 

17 yaşındaki Aziz, Çin'in Uygur Müslümanlarına yönelik pratikleri hakkında üç görüntü daha yayınladı. Birincisi 1.4 milyondan ziyade defa izlendi ve TikTok’ta yaklaşık 500.000 sefer beğenildi. Başkaca kelam konusu medya Twitter, YouTube ve Instagram’da da milyonlar insan tarafından izlendi.

Çin'in eleştirildiği medyayı aşağıdan izleyebilirsiniz

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün