Kapat
Reklam Alanı
Sinema 8 0

Türk Telekom ve Garanti Bankası’ndan Açıklama

Dün ,bir seri büyük şirketi maksat alan bir siber hücum nedeniyle internet erişiminde dertler yaşandı. DDOS ismi verilen formülle gerçekleştirildiği düşünülen saldırı sonrasında Garanti Bankası ve Türk Telekom açıklama yaptı. 

Siber taarruz devam ederken, Garanti Bankası, resmi twitter hesabından bir açıklama yayınladı. Banka, “Dijital hizmetlerimize yönelik ağır internet trafiği nedeniyle dijital kanallarımızda erişim ıstırabı yaşamaktayız. İnternet servis sağlayıcılarımızla bir arada sorunu gidermek için çalışıyoruz. Müşterilerimizin yaşadığı mağduriyet için özür dileriz” açıklamasını yaptı. Garanti Bankası, bugün yaptığı açıklama ile de yurt içi sıkıntıların büyük ölçüde çözüldüğünü, yurt dışı hizmetlerde ise hala sıkıntılar olduğunu açıkladı.

Türk Telekom Umum Yönetici Yardımcısı Yusuf Kıraç ise hücum sonrasında Türk Telekom ismine bir açıklama gerçekleştirdi. Yusuf Kıraç yaptığı açıklamada, siber akına uğradıklarını kabul etti. Kıraç, siber akının, siber güvenlik eksperlerinin müdahalesi ile durdurulduğunu, internet trafiğinin de şu anda rastgele bir olumsuzluk yaşanmadan devam ettiğini açıkladı. 

Siber güvenlik şirketi ESET’in Teknik Yöneticisi Erkan Tuğralda Hürriyet’e yaptığı açıklamada, atağın bir DDOS atak olduğunu kestirim ettiklerini açıkladı. Tuğral, hücumun Garanti IP bloklarına yönelik bir yansıtma akın görünümünde olduğunu belirtti. ESET’in teknik yöneticisi, DDOS saldırısı ile internet trafiğinin şiddetli yükseltildiğini, bu biçimde de hizmetlerin aksatıldığı ve durdurulduğunu, Garanti Bankası’nı gaye alan hücumun 100 Gigabit boyutunda olduğunu söyledi. Garanti Bankası’nı maksat alan atak nedeniyle, bankaya internet altyapısı sağlayan Türk Telekom ve Vodafone’un da sistemleri hücumdan etkilendi. 

Siber atak, şirketlerin siber güvenlik mütehassıslarının müdahaleleri sonucunda sona ermiş görünüyor. Erkan Tuğral, hücumun büyüklüğü nedeniyle kimi sitelere erişimde sorun yaşanabileceğini açıkladı. DDoS saldırısı ile web sitelerinin nasıl kapatıldığına dair Webtekno ekibi olarak hazırladığımız medyayı da çabucak aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir