Sinema

Turkcell’den En Uzun Mesafede Veri Transferinde Hız Rekoru

Turkcell evvelki gün Edirne ve Gebze done merkezleri arasında yeni teknolojilere sahip canlı şebekesinde tek taşıyıcı üzerinde rejenerasyonsuz 400 Gbps done aktarım suratına ulaştı. Erişilen bu süratle sabit genişbantta bu denli uzun uzaklıkta done aktarımını muvaffakiyetle gerçekleştiren yerkürenin birinci operatörü Turkcell oldu. 

Ulaşılan data aktarım suratı ile 60 dakikalık yekun 17 adet HD kalitede sinemanın yalnızca 1 saniyede aktarılabilmesi mealine geliyor. Huawei OptiX OSN 9800M24 ve NE9000 Router sistemlerinin kullanıldığı tatbikte, klasik sistemlerden farklı olarak 75 Ghz bant genişliğinde çalışan tek taşıyıcı teknolojisi sayesinde kanal kapasitesi 4 kat artarak 400 Gbps'a ulaşırken omurga kapasite verimliliği ise 2.5 katına çıktı.

'5G yatırımlarına sürat kesmeden devam edeceğiz'

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Umumi Yönetici Yardımcısı Gediz Sezgin, kullanıcılara en uygun deneyimi sunmak emeliyle şebekelerini 5G'ye hazırlamak için gerekli altyapı yatırımlarına devam ettiklerini belirterek şunları aktardı:

“5G ile hayatımıza girecek olan sanal gerçeklik pratikleri, sürücüsüz araçlar ve akıllı kent tahlilleri üzere yeni nesil teknolojilerle yüksek done suratı gereksinimi en üst seviyeye çıkacak. Şebekemize dahil ettiğimiz tek taşıyıcılı 400 Gbps kapasiteli kanallar ile süratle artan kapasite gereksinimlerine kolaylıkla karşılık verebileceğimiz görülmüş oldu. Turkcell önümüzdeki periyotlarda de yeni teknolojiler konusunda dalda öncülük etmeye devam edecektir.”

Turkcell bu yıl Fransa’da düzenlenen Next Generation Optical Networking Küresel Konferansı'nda yerkürenin önde gelen operatörlerini geçmişte bırakarak “En Yeterli Global Optik Servis Sağlayıcı” mükafatını almıştı. Başkaca 2016 yılında, çoklu taşıyıcılar üzerinden açılan harika kanal teknolojisiyle 1Tbps sürat testini gerçekleştiren birinci operatör olmuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün