Kapat
Reklam Alanı
Yaşam 12 0

Tutankamun’un Lahdi, 3.300 Yıl Sonra Dışarı Çıkarıldı

Eski Mısır firavunu Tutankhamun’un lahdi, birinci kez restorasyona uğradı. Lahdin içini gösteren çarpıcı manzaralar de bu restorasyon sayesinde ortaya çıktı. Bu yeni fotoğraflar, temmuz ayında birinci kere mezarından çıkarılan 3.000 yıllık kalıntının eşi görülmemiş bir imgesini veriyor. Lahit, Giza’nın Büyük Mısır Müzesi'nde onarılmış bir biçimde konumunu alacak.

Altınla kaplanmış tahta tabutun dibinde Mısır ilahları üzere görünen karmaşık tasarımlar kazınmış olarak görülüyor. Bakan Khaled el-Anany, gazetecilere verdiği demeçte tabutun restorasyonunun en az 8 ay süreceğini ve altın tabutun 1922’de birinci sefer İngiliz arkeolog Howard Carter tarafından keşfedilmesinden bu yana asla restore edilmemiş olmasından dolayı kırılgan bir durumda olduğunu söyledi.

Tutankhamun’un lahdinin etkileyici manzaraları:

7,3 fit (2,22504 metre) uzunluğunda olan tabut, mezardan dikkatli bir süreçle çıkarıldı. Bu aşamadan sonra ise altın kaplı ahşaptaki çatlakların onarılması için çalışmalar yapılacak.

Tutankhamun, 9 yaşında iktidara yükseldi ve 18 yaşında vefatına kadar hükümdar kaldı. Vücudu mumyalandı ve iç içe yerleştirilmiş üç farklı tabutun içine kondu. Dıştaki tabut, restorasyon için aktarım edilirken diğer ikisi Büyük Mısır Müzesi'nde kaldı.

En içteki tabut som altından, ortadaki tabut altın kaplama ahşaptan, en içteki tabut ise çeşitli renklere sahip camdan yapılmış. Altın kaplama olan tabut da restore edildikten sonra müzede sergilenecek ve üçü birinci kere birlikte sergilenmiş olacak. 2020'de müze açıldığında krala ilişkin gayri eserler ile birlikte tabutlar da ziyaretçilerini bekliyor olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir