Sosyal Medya

Twitter, Aktif Olmayan Hesapları Silmekten Vazgeçti

Daha evvel bildirdiğimiz üzere, yerkürenin en çok tercih edilen çevre medya platformlarından Twitter, altı aydan ziyade süredir herhangi bir kullanıcı aktivitesi olmayan hesapları 11 Aralık tarihi itibarıyla kaldıracağını açıklamıştı. 

Aktif olmayan kullanıcılara e-posta göndermeye başlayan ABD’li şirket, kişilerin Twitter'da güvenebilecekleri daha hakikat ve muteber haberler sunmak emeliyle bu türlü bir adım attığını belirtiyordu; ama Twitter’ın asıl emelinin birtakım kullanıcı isimlerini boşa çıkarmak olduğu da iddia ediliyor.

Twitter’ın etkin olmayan hesapları sileceğini açıklaması, kaybettikleri yakınlarına ilişkin hesapları bir nevi hatıra olarak saklamak isteyen beşerler dahil pek çok kişinin yansısıyla karşılaştı. Örneğin, muhabere bilirkişisi olarak çalışan Drew Olanoff, dört yıl evvel ölen pederinin Twitter hesabını hala onu anmak için kullandığını söylüyor.

Kullanıcıların geri dönüşlerini dikkate alan Twitter, bu kararından şimdilik vazgeçtiğini açıkladı. Kişilerin hesapları anmaları için yeni bir yol yaratana kadar faal olmayan hesapları kaldırmayacaklarını belirten çevre medya devi, “Sebep olduğumuz karmaşa ve kaygı için çok özür dileriz” sözlerini kullandı.

Twitter ayrıyeten etkin olmayan hesapları silme siyasetiyle ilgili de birtakım kıymetli haberler paylaştı. Her hengam bu istikamette bir siyasete sahip oldukları; gelgelelim bunu tutarlı bir biçimde uygulamadıklarını söyleyen ABD’li şirket, 25 Mayıs 2018’de Avrupa’da yürürlüğe giren General Data Protection Regulation (Genel Olgu Muhafaza Yasası – GDPR) nedeniyle bu türlü bir adım atmak zorunda kaldıklarını belirtti. 

Şirketlerin zatî datalara yönelik tavırlarını çok daha şeffaf bir hale getiren GDPR, Avrupa Birliği sonları içinde faaliyet gösteren tüm şirketleri kapsıyor. Bu çerçevede zımnilik siyaseti revize eden Twitter, dinamik olmayan hesapları yeni politikayı onaylamadıkları için külliyen kaldırmak istiyor. Şirket başkaca ileride giriş yapılan; lakin hiçbir etkileşimde yahut aktivitede bulunmayan hesapların da silineceğini açıkladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün