Sinema

Wi-Fi Sinyalleri, Radar Gibi Kullanılabiliyor

Chicago ve California Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışma, konutunuzdaki cihazların Wi-Fi sinyalleri aracılığıyla ‘Pasif Sniffing’ yapılabileceğini ortaya koydu.

Araştırmacılara nazaran saldırganların, mağdurun bulunduğu konumdaki cihazlara erişmek için şifre kırması yahut sinyal iletmesi gerekmiyor. Çünkü sırf bağlı cihazlardan gelen Wi-Fi sinyallerini dinleyerek, tabiri caizse duvarların gerisinde kurbanın ne yaptığını görebilirler. Bu da berbat niyetli kimselerin gerisinde rastgele bir ayak izi bırakmasını daha da zorlaştıracaktır.

Cihazlar çoklukla modem ve router üzere bir erişim noktası üzerinden internete bağlanır. Bir cihazın yakınında yürüyen bir kişi, erişim noktasından alınan sinyali değiştirebilir. Birden fazla inşaat gereci, Wi-Fi sinyallerinin yayılmasını engellemez ve cihazların erişim noktasından uzakta da bağlı kalabilmesine imkan tanır. 

Bir ağ üzerinden geçen trafiği izlemeye ve datanın yolunu kesmeye yarayan WiFi sniffer’lar, modemlerden çok daha münasip bir fiyata sahip. Başkaca yukarıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz üzere bir sırt çantasında yahut ufak bir kutuda saklanabilecek kadar da küçükler. Dahası, bir oburu tarafından tespit edilebilecek bir sinyal de yaymıyorlar.

Araştırmacılar bu güvenlik açığına karşı korunmak için binaların Wi-Fi sızıntısına karşı yalıtılması gerektiğini belirtiyor. Buna ek olarak, Arp Watch, Promiscan ve Antisniff üzere araçlar kullanılarak ağınızda sniffer olup olmadığını da denetleyebilirsiniz. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün