Kapat
Reklam Alanı
Sektörel 4 0

Yandex’in Akıllı Asistanı Alisa Artık Türkçe Konuşuyor

Yandex, Yandex Navigasyon’daki akıllı asistanı Alisa’yı Rusya’dan sonra Türkiye’de de kullanıcıların hizmetine sundu. Artık Türkçe hizmet verecek olan Alisa, birçok ortamda kişilere yardımda bulanacak. Yandex’in sesli asistanı ile mekan arama, rota oluşturma, trafik yoğunluğunu öğrenme, konum malumatı üzere harita malumatlarının yanı sıra hava durumu ve tarih üzere aktüel haberler de öğrenilebilecek. 

Yandex’in Türkiye Yöneticisi olan Onur Karahayıt da Alisa’nın Türkçe olarak hizmete başlaması ile ilgili olarak bir açıklama gerçekleştirdi. Karahayıt, yaptığı açıklamada, 4.5 milyon insanın artık Yandex Navigasyonu kullandığını ve Akıllı Asistan Alisa atılımının ile bu yıl yaptıkları en değerli yenilik olduğunu açıkladı. Yandex Türkiye Yöneticisi yaptığı açıklamada, Alisa’nın Rusya’dan sonra Türkiye’de kullanılmasının, şirketin Türkiye’ye verdiği değeri gösterdiğini söyledi. 

Yandex’in akıllı asistanı Alisa’ya ulaşmak için Yandex Navigasyonu açtıktan sonra “Alisa” diye seslenmeniz ya da pratiğin ana ekranında bulunan mikrofon butonuna tıklamanız gerekiyor. 

Yandex’in Yapay Zeka ve Araştırma Yöneticisi Mikhail Bilenko da, Alisa’nın Türkiye’de hizmete başlaması ile ilgili olarak, “En güçlü makine öğrenme metotları kullanılarak geliştirilen Alisa’nın 2. lisanının Türkçe olmasından ötürü da çok mesuduz” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir