Yazılım

Yedeklenen WhatsApp Mesajları Nasıl Okunur? (Crypt12)

Günümüzdeki en tanınan iletileşme pratiği konumunda olan WhatsApp, birçok kullanışlı özellik sunuyor. Bunlardan bir tanesi de WhatsApp’ın yedekleme özelliği. Örneğin yeni bir akıllı telefon aldığınızda, eski telefonunuzda yüklü olan WhatsApp’ın yedeklediği konuşmaları yeni telefonunuza yükleyebiliyor ve hiçbir şey değişmemiş üzere uygulamayı kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Tabi bildiri yedeklemenin daha önemli değer taşıdığı hususlarda var, mesela davalar. Bildiğiniz üzere artık WhatsApp konuşmaları da bir hata davasında delil niteliğinde oluyor. Şayet davacı olduğunuz birisiyle WhatsApp konuşmalarınız silindi ama yedeklendi ise, bu konuşmaları Crypt12 isimli bir evrak üzerinde süreç yaparak görebiliyorsunuz.

Bu içeriğimizde de size bir gün işinize yarayabilecek olan WhatsApp yedeklenmiş konuşmaları nasıl okuyabileceğinizi anlatacağız. Bahsettiğimiz üzere yedeklenmiş konuşmaları okumak için Crypt12 belgesine gereksiniminiz var. Lafı ziyade dolandırmadan rehberimize geçelim.

WhatsApp Crypt12 belgesi nedir, ne işe yarar?

WhatsApp Crypt12 belgesi, tanınan bir Android iletileşme pratiği olan WhatsaApp Messenger tarafından oluşturulan şifreli bir veritabanıdır. Bu evrak, pratik aracılığıyla gönderilen ve alınan iletilerin 256-bit AES formatında şifrelenmiş bir veritabanı içerir. Pekala bu done tabanı ne işe yarar?

WhatsApp üzerinden iletilerinizi yedeklemeniz halinde yazışmalarınız, bu formata dönüştürülerek ya bulut üzerinde ya da telefonunuzun dahili hafızası üzerinde saklanır. E tabi inançta tutulması gereken bir evrak olduğundan ötürü bu evraklar şifrelidir ve bu şifreye yalnızca sınırlı formüllerle ulaşılabilir.

Yedeklenen WhatsApp bildirileri nasıl okunur? – Crypt12 belgesi nasıl açılır?

WhatsApp Crypt12 bilgisayarda nasıl açılır?

WhatsApp Crypt 12 evrakını açabilmek için birinci olarak ‘’key’’ belgesine, yani anahtara muhtaçlığımız var. WhatsApp, key evrakını telefonunuzdaki /data/data/com.whatsapp/files/key dizininde saklar. Birinci olarak bu key belgesini almamız gerek. Lakin şayet telefonunuz rootlu değilse, bu belgeyi almak pek kolay değil.

Doğal ki burada root nasıl yapılır anlatmayacağız gelgelelim key için şunları yapabilirsiniz:

 • Buradaki linkten WhatsApp Key çıkartıcıyı indirin ve dizine çıkartın
 • WhatsAppKeyDBExtract.bat isimli belgeye çift tıklayın
 • Telefonunuzu USB ile bilgisayara bağlayın ve ekranınızı açın
 • Tam Geri Yükleme yazısı gelene kadar bekleyin
 • Yazı geldikten sonra geri yükleme şifrenizi girin (yoksa boş bırakın) ve Verimi geri yükle seçeneğine dokunun
 • Bilgisayarda tıkladığınız belgede da şifre kısmını onaylayın ve ‘extracted’ klasörünü denetim edin

Şayet bu süreçler size çok karışık geldiyse, acilen aşağıya bu sürecin medyalı anlatımını da bırakıyoruz:

Key’i çıkardık, sırada yedeklenmiş WhatsApp konuşması evrakı var. Onun için de telefonunuz bilgisayarınıza hâlâ bağlı haldeyken şu süreçleri yapın:

 • Belgelerim tatbikinden WhatsApp/Databases klasörüne gidin
 • Okumak istediğiniz yedekleme belgesini masaüstüne atın

Gerekli bileşenleri aldığımıza nazaran sıra asıl ve son süreçte: WhatsApp Viewer. Bilgisayarınıza indireceğiniz bu üçüncü parti yazılım ile yedeklenmiş WhatsApp bildirilerini okuyabiliyorsunuz. Nasıl mı? Şöyle:

 • Buradan WhatsApp Viewer’ı indirin
 • Belgeyi RAR’dan çıkartın ve çalıştırın
 • Sol üstten File’a, akabinde Decyrpt .crypt12 seçeneğine tıklayın
 • Database file yazan kısma yedekleme belgesini seçin
 • Key file yazan yana ise ‘Extracted’ klasöründeki key evrakını seçin

Bütün bunların akabinde süreç tamamlanıyor. Artık WhatsApp Viewer’dan yedeklenmiş WhatsApp konuşmalarınızı okuyabilirsiniz. Bu noktadan sonra isterseniz bu konuşmaları bit .txt belgesine kopyalayabilir ya da ekran imajını alabilirsiniz. Unutmadan söyleyelim, key belgesi olmadan yedekleme belgesi bir hiçtir.

Crypt12 Android telefonda nasıl açılır?

Crypt12 belgesini telefonunuzda açabilmeniz maatteessüf mümkün değil. Bu belgeler yukarıda bahsettiğimiz üzere yalnızca bilgisayar üzerinden sınırlı programlarla açılıp okunabiliyor. Crypt12 belgesini da Android dışındaki bir işletim sistemine sahip telefondan bulamayacağınızı da belirtelim.

WhatsApp iletileri nasıl yedeklenir?

WhatsApp yedeklenmiş bildirileri okuma metodundan bahsettik. E evet nasıl yedekleniyor bu bildiriler? Derhal ondan da bahsedelim:

 • Telefonunuzdan WhatsApp’a girin
 • Sağ üstteki üç nokta simgesine, akabinde Ayarlar’a dokunun
 • Sohbetler’e dokunun
 • Sohbet yedeği’ne dokunun
 • Yedekle’ye dokunun

Akabinde yedeklemeniz başlayacaktır. Sohbet yedeği sekmesinden konuşmalarınızın hangi e-mail adresinize yedekleneceğini, hangi ilişki koşulunda yedekleneceğini ve medyaların da dahil olup olmayacağını seçebilirsiniz.

Bir Webtekno rehberimizin daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu ve bunun üzere birçok işe yarar bilgiyi derlediğimiz rehberlerimizden haberdar olmak için sitemizi takipte kalmayı unutmayın 🙂

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün