Kapat
Reklam Alanı
Bilim 4 0

Yer Çekimini Ölçmenin Yeni Yolu: Serbest Atomları Kullanmak

Kaliforniya Üniversitesi'ndeki bir araştırma ekibi, bir lazerle havada askıya alınmış atomlardaki farklılıkları inceleyerek taraf çekimini ölçmenin yeni bir yolunu buldu. Ekip, Science mecmuasında yayınlanan makalelerinde yeni geliştirdikleri tekniklerinden bahsetti ve neden klâsik prosedürlerden daha yararlı olacağına inandıklarını net bir halde açıkladı.

Şu anda yer çekimi deneyleri yapmanın standart yolu, nesneleri muhafazalı tüplerden aşağıya düşürmek ve bunları aletlerle ölçmek. Bu usul, araştırmacılara mahal çekimi etkileşimlerinin kısıtlı bir sözünü vermenin yanı sıra bu çeşit sistemler, çoklukla yanlış bir halde başıboş manyetik yerlerde gerçekleştiriliyor. Bu yeni usulde ise araştırmacılar, cisimleri düşürmeye gerek kalmadan bölge çekimini ölçmenin bir yolunu buldular.

Mekan çekimi ölçümünde kullanılan yeni teknik nasıl işliyor?

Yeni yaklaşım, bir sezyum atomu bulutunun küçük bir oda içindeki havaya salınmasını ve akabinde birçoğunun bir süperpozisyon durumuna bölünmesi için yanıp sönen ışıkların kullanılmasını içeriyor. Salınımdan sonra atomlardan biri eşinden biraz daha yükseğe çıkmış oluyor. Tüm atomları sabit konumda tutmak için ise lazerler kullanıldı.

Ekip, daha sonra her atomun mahal çekimi tarafından etkilenen dalga partikül dualitesini ölçtü. Araştırmacılar, eşleşmiş atomlar arasındaki dualite farkını ölçerek nokta çekimi için yeni bir ölçüm tekniği bulabildiler.

Özellikle teknik, ölçülen atomlar hareket etmeyeceğinden ölçümlerin daha uzun vakit aralıklarında yapılmasına müsaade veriyor. Yeni geliştirilen teknik, iki nesne arasındaki çekim gücünü ölçmek için de kullanılabiliyor. Yan çekimini ölçmek için kullanılan aparat küçük olduğundan rastgele manyetik ortamlardan gelen teşebbüse karşı himaye sağlamak çok daha kolay.

Teknik ayrıca dünyanın farklı konumlardaki yan çekimi bedellerini ölçmek için kullanılabilecek portatif bölge çekimi ölçüm cihazlarının prodüksiyonuna da müsaade verecek. Mahal çekimi ölçmenin yeni yolu, karanlık unsurun yapısını anlamaya çalışan bilim kişileri için ve denklik prensibi üzere vesair fizik fikirlerini test etmek için de yararlı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir