Uzay

Yıldızlararası Bir Kuyruklu Yıldız, Dünya’ya Yaklaşıyor

Güneş Sistemi, değişik bir ziyaretçiyi misafir ediyor. Yıldızlararası kuyruklu yıldız 21/Borisov, Güneş Sistemi’ndeki geçişine devam ediyor. 8 Aralık tarihinde de kuyruklu yıldız, Dünya’ya en yakın geçeceği noktada olacak. Bir saat boyunca sürecek geçiş için gökbilimciler, hazırlanmaya devam ediyorlar. 

21/Borisov, Güneş Sistemi’nden geçen birinci yıldızlararası kuyruklu yıldız değil. 2017 yılında Oumuamua ismi verilen bir yıldızlararası kuyruklu yıldız, Güneş Sistemi’nden geçmişti. Lakin bilim kişileri kuyruklu yıldızı gereğince erken fark edemedikleri için Oumuamua hakkında elimizde çok az haber var. Oumuamua’nın bir asteroid mi yoksa buzlu, tozlu bir kuyruklu yıldız mı olduğu konusundaki malumatlar bile elimizde şu anda gayrikâfi. 

Yıldızlararası nesnelerden elde edilecek malumatlar ile sair galaksiler hakkında malumatlar elde edilebilir. Sair galaksilere yolculuğun imkanının şu anda olmamasıyla başka galaksilerden Güneş Sistemi’ne gelen nesnelerin değeri paha biçilmez hale geliyor. Bu nedenle Oumuamua’nın geçişinin üzerinden 2 yıl geçmesinin ardından 21/Borisov’un Güneş Sistemi’nden geçiyor olması, gökbilimcilerde heyecana neden oldu. 

21/Borisov, Güneş Sistemi’ne Cassiopeia ekip yıldızının olduğu istikametten girmiş olmasına karşın gökbilimciler, kuyruklu yıldızın nereden geldiğini ve ne kadar müddettir hareket ettiğini bilmiyorlar. Ancak kuyruklu yıldızın mevcut suratı göz önüne alındığında milyarlarca ya da milyonlarca yıldır seyahat ediyor olması gerekiyor. 

Yıldızlararası kuyruklu yıldız 21/Borisov, şimdi Güneş’in sıcaklığından etkileneceği noktaya gelmedi. 21/Borisov, Güneş’in sıcaklığından etkileneceği noktadan geçerken üzerindeki buz tabakası eriyecek ve gaz haline gelecek. Bilim kişileri buzun eriyip gaz olduğu noktada kuyruklu yıldız hakkında daha çokça haber elde edebilecekler. 

Yale Üniversitesi’nden astrofizikçi Malena Rice, “Gezegenlerin oluşumu çözülmüş üzere görünüyordu. Lakin sonra elimizdeki resme uymayan garip sistemleri keşfettik” diyor. Bu nedenle 21/Borisov üzerinde yapılacak çalışma, gezegenlerin oluşumu bilmecesine dair kanıtları gökbilimcilere sunabilir. 

Güneş Sistemi’ndeki kuyruklu yıldızlarda hayatın temeli için gerekli temel bileşenler tespit edildi. 21/Borisov’un geçişi sırasında yapılacak çalışmalar, bu temel bileşenlerin Güneş Sistemi’nin dışında var olup olmadığını gösterebilir. Bu sonbaharda 21/Borisov üzerindeki birinci bileşik tespit edildi. Alan Fitzsimmons, yıldızlararası kuyruklu yıldızdan yayılan kimyasal bileşiği tespit eden birinci insan oldu.

Birkaç hafta sonrada Adam McKay, Güneş ışığının yüzeydeki suya çarpıp molekülü parçaladığını kanıt olarak göstererek kuyruklu yıldızda bir ölçü oksijen tespit etti. McKay’ın keşfi şayet doğrulanırsa, Güneş Sistemi’nde yabancı bir suyun birinci tespiti olacak. 

21/Borisov, 8 Aralık’ta Dünya’ya olabileceği en yakın uzaklıktan geçecek. 21/Borisov’un bu geçişi yalnızca 1 saat kadar sürecek. Gelgelelim yıldızlararası bu kuyruklu yıldızın Güneş Sistemi’nden geçişi ve Dünya’ya bu kadar yaklaşması, gökbilimcilere kıymetli deliller bırakacak. Güneş Sistemi dışındaki, gezegenler, yıldızlar vb. hakkında kıymetli malumatlar, 21/Borisov sayesinde yakalanabilir. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün