Uzay

Yörüngedeki Bir Uydu İle Yapay Meteor Yağmuru Oluşturulacak

Tokyo merkezli Astro Live Experiences (ALE) isimli firma tarafından geliştirilen bir uydu, gelecek yıl milyonların izleyeceği yapay bir meteor yağmuru başlatacak. ALE-2 ismi verilen uydu, meteor yağmurunu başlatması için kutup ortamından 400 km yüksekliğe fırlatılacak. 

ALE CEO'su Lena Okajima, 2. uyduları olan ALE-2’nin çalışmalarının umduklarından daha erken bittiğini açıkladı. Okajima, uydunun geliştirilmesi için çalışmaların bitmesinin akabinde yapay meteor yağmuru gerçekleştirmeye daha yakın olduklarını belirtti.

75 kilogram tartısında ve 60 x 60 x 80 cm büyüklüğünde olan uydu, yörüngeye vardıktan bir yıl sonra, Dünya’ya toplar göndererek yapay bir meteor yağmuru oluşmasını sağlayacak. Firmanın daha evvel misal vazifeyle yörüngeye gönderdiği ALE-1 uydusu beyaz, yeşil, pembe ve turuncu renklerde topları Dünya’ya yanlışsız bıracak. ALE-2 ise bu renklere beşinci renk olarak maviyi ekleyecek. 

ALE’nin Sky Canvas isimli girişimi kapsamında bu uydulardan fırlatılacak toplar ile oluşturulan meteor yağmuru sayesinde, Dünya’ya düşebilecek uyduların ve öbür nesnelerin yolları kestirim edilebilecek. Yapay meteor yağmuru, meteoroloji ve iklim çalışmalarına da ek sağlayabilecek.  

ALE-2 uydusu Rocket Lab isimli bir uzay çalışmaları firmasının roketinin taşıyacağı 7 uydudan en büyük olanı. Electron isimli roket, Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası isimli adasından bugün, Yeni Zelanda yerel saati ile 20:56’da fırlatılacak. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün